Přehled: Jaké změny čekají podnikatele v roce 2023?
Od roku 2023 si zákonodárci pro podnikatele připravili hned několik novinek – od daní přes datové schránky až po zrušení EET. Tady je výběr z toho nejdůležitějšího, na co byste se od příštího roku měli připravit.
Změny v DPH
Od ledna se zvýší hranice obratu pro povinnou registraci k DPH. Zatímco dosud šlo o 1 000 000 Kč za uplynulých 12 měsíců, nově se hranice zdvojnásobí na 2 000 000 Kč. Víc informací o DPH a všech souvisejících povinnostech najdete v našem almanachu.
Tip: Nevíte, jak na DPH? Fakturoid za vás podle vystavených faktur ohlídá, jestli máte povinnost stát se plátcem DPH. A pomůže vám i s kontrolním hlášením.
Nižší pokuty u kontrolního hlášení
V rámci změn DPH se také sníží pokuty za chyby při podání kontrolního hlášení. Pro OSVČ a společnosti s ručením omezeným, které mají jediného společníka, klesnou na polovinu. Stát vám navíc automaticky odpustí i jednu pokutu ve výši 10 000 Kč.
Změny v paušální dani
V roce 2023 se změní pravidla pro paušální daň. Zatímco dosud se k ní mohli přihlásit pouze podnikatelé s ročním obratem do 1 000 000 Kč, od ledna vzniknou tři různá pásma paušální daně. Podívejte se, koho se jednotlivá pásma paušální daně týkají.
Povinné datové schránky
Pokud ještě datovou schránku nepoužíváte, od roku 2023 zřejmě budete. Od ledna do března ji totiž stát postupně zřídí všem podnikatelům. Datovou schránku musí nově mít nejen všechny OSVČ, ale taky všechny nepodnikající právnické osoby, které ji zatím nemají. S tím souvisí i další novinka – od roku 2023 musí všechny OSVČ podávat daňové přiznání elektronicky. Přečtěte si, co všechno byste o datovce a jejím používání měli vědět.
Zvýšení hranice příjmů pro podání daňového přiznání
Vyděláte si samostatnou výdělečnou činností méně než 50 000 Kč ročně? Nově už nebudete muset podávat daňové přiznání. Zatímco doteď byla hranice pro vznik povinnosti podávat daňové přiznání 15 000 Kč, od roku 2023 se zvýší právě na 50 000 Kč.
Zavedení takzvané „windfall tax“
Nová daň se týká podniků v odvětvích, ve kterých vznikají takzvané „nečekané zisky“ – typicky jde o výrobu a distribuci elektřiny a plynu, fosilních paliv, ropy a bankovnictví. Windfall tax bude fungovat jako 60% daňová přirážka aplikovaná na jejich nadměrný zisk.
Za „nadměrný zisk“ zákonodárci označují rozdíl mezi základem daně v letech 2023 až 2025 a průměrem základů daně za poslední čtyři roky (2018 až 2021) navýšený o 20 %. Tato mimořádná daň by měla platit pouze dočasně, a to od roku 2023 do roku 2025.
Zrušení EET
Elektronická evidence tržeb dosud fungovala pouze v dobrovolném režimu, od ledna 2023 ale dojde k jejímu úplnému zrušení. Novelu už schválil Senát a dostala i prezidentský podpis. Podívejte se, jak se změna projeví ve Fakturoidu.