Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies pro reklamu. Více informací Rozumím

Kontrolní hlášení DPH

Kontrolní hlášení se týká plátců DPH (Identifikované osoby ho nepodávají) a doplňuje přiznání k DPH. Obsahem jsou údaje o uskutečněných i přijatých zdanitelných plněních v ČR. Abychom mohli vygenerovat hlášení na jeden klik, je potřeba evidovat všechny faktury a náklady ve Fakturoidu.

Ve Fakturoidu

V tarifech Sólo+ a Firma jděte na obrazovku Přehled > Exporty. Tam vyberte záložku Exporty k DPH. Klikněte na tlačítko "Kontrolní hlášení" u měsíce, či čtvrtletí, za které chcete hlášení podat a pak klikněte na uložení souboru do vašeho počítače. Dále následujte náš návod pro elektronické podání na daňovém portálu.

Exporty DPH

Abychom vám mohli vygenerovat Kontrolní hlášení správně, musíte si ve Fakturoidu evidovat opravdu všechny vydané i přijaté faktury (náklady). Pokud víte, co děláte, můžete soubor pro elektronické podání z Fakturoidu použít jako výchozí a na daňovém portálu ho ručně upravit.

Shrnutí

 • Kontrolní hlášení se podává měsíčně, fyzické osoby čtvrtletní plátci mohou čtvrtletně. Pozor právnické osoby, tj. "sróčka" apod., musí podávat vždy měsíčně, ačkoli DPH přiznávají čtvrtletně.
 • První hlášení budete podávat za leden, tj. nejpozději do 25. února 2016 (případně 25. dubna). Pozor neplatí, že podání do 5 dnů po 25. je bez sankce, jako je to u přiznání k DPH. Pozdní podání je pod pokutou 1 000 Kč. (Pokud jednou v roce podáte kontrolní hlášení pozdě, bude Vám pokuta automaticky prominuta.)
 • Pouze elektronicky přes EPO nebo datovou schránkou. Vždy je potřeba vyplnit Vaše ID datové schránky či email.
 • Nulové Kontrolní hlášení se nepodává.
 • Přijaté faktury od neplátců DPH se do kontrolního hlášení neuvádí.

Dejte si pozor na

 • Jednotlivě se vypisují plnění nad 10 000 Kč včetně DPH - pozor i u neplátců DPH je potřeba vyplnit DIČ, pokud vy jako plátce fakturujete neplátci. Pozor také na DIČ odběratele/dodavatele v případě skupinového DIČ (DIČ se může lišit od IČ). A číslo dokladu protistrany se uvede co nejpřesněji včetně pomlček a lomítek.
 • Ostatní plnění do 10 000 Kč včetně DPH se neuvádí jednotlivě, ale nasčítají se do jednoho čísla.
 • Zaznamenání správného data přijetí u nákladů (do kterého hlášení doklad spadá).
 • Do 5 pracovních dnů od případného doručení výzvy FÚ datovou schránkou nebo emailem je třeba reagovat pod hrozbou sankcí - novým podáním EPO formuláře Kontrolního hlášení s volbou rychlá reakce na výzvu a doplněním čísla jednacího.
 • Pro odběratele je evidenční číslo dokladu pro účely hlášení číslo v záhlaví faktury.
 • Pokud je na jednom dokladu více druhů plnění, je potřeba jeden doklad zaznamenat do více oddílů KH, v takovým případech nestačí export dat z Fakturoidu a bude potřeba ruční zásah ve formuláři.

Nenašli jste odpověď? Zkuste Časté dotazy a odpovědi nebo video návod na serveru Finanční správy.

Ušetřete čas a mějte přehled o svém podnikání

Fakturoid je online fakturační program, který kromě kontrolního hlášení umí vygenerovat třeba přiznání k DPH. Především vám pomůže s fakturací díky párování plateb a automatickým upomínkám.

Založte si účet zdarma