Datová schránka pro OSVČ
Nevíte si rady s datovou schránkou? Pokud víte, jak na to, může vám výrazně usnadnit komunikaci se státem. Přečtěte si, co všechno byste o datovce měli vědět – včetně tipů a triků z praxe, které vám práci s datovou schránkou usnadní 🙂
Co je datová schránka?
Datová schránka je státem garantovaný nástroj elektronické komunikace, především pro komunikaci s úřady. Zjednodušeně si ji můžete představit jako klasickou e-mailovou schránku – jde ale o schránku, která je „ověřená“, a na rozdíl od klasického e-mailu si tak stát může být jistý, že komunikuje skutečně s vámi.
Tip: Chcete se státem komunikovat online? Podívejte se na náš souhrnný návod, jak na to: od datovky přes Identitu občana až po elektronický podpis.
Jaké má datová schránka výhody?
1. Jednoduchost
S datovkou můžete s úřady komunikovat odkudkoliv. Jediné, co potřebujete, je internetové připojení. A co víc – pokud máte datovku, měl by ji stát pro komunikaci s vámi využívat, což oceníte především tehdy, pokud bydlíte jinde než na adrese svého trvalého bydliště.
2. Úspora času
Díky datové schránce je komunikace s úřady výrazně rychlejší. Zatímco doručení klasického doporučeného dopisu trvá v lepším případě několik dní, zpráva do datovky dorazí během několika málo minut.
3. Úspora peněz
Samotné založení datové schránky je zdarma, nic vás ani nestojí její používání pro komunikaci s orgány státní správy. Datovku oceníte i při žádostech o některé oficiální dokumenty, například o výpis z rejstříku trestů. Ten vám do datové schránky přistane během pár minut a zdarma, naopak při osobní návštěvě CzechPointu za něj zaplatíte 100 Kč.
Kdo musí mít datovku?
Pokud podnikáte a datovou schránku zatím nemáte, zřídí vám ji stát v průběhu prvního čtvrtletí 2023 automaticky. Z pohledu státu se bude jednat o „datovou schránku podnikající osoby“, která se od klasické „datové schránky fyzické osoby“ liší – je vázaná na IČO a nově ji nebude možné znepřístupnit, pokud stále podnikáte. Je totiž přímo svázaná s vaším podnikáním.
Pokud patříte mezi ty, komu stát datovku zřídí ze zákona a automaticky, vaše přístupové údaje vám dorazí mezi 1. lednem a 31. březnem přímo do poštovní schránky. Datovku pak aktivujete prvním přihlášením ke svému účtu na info.mojedatovaschranka.cz, případně se vám po 15 dnech aktivuje sama. A pozor, zásilku nepropásněte – u těchto „posledních klasických dopisů od státu“ nebude možné náhradní doručení.
Mimochodem, kromě podnikatelů stát datovku automaticky zřídí také všem nepodnikajícím právnickým osobám (jako jsou nejrůznější spolky).
Tip: Zajímá vás, jestli vám stát v roce 2023 automaticky zřídí datovou schránku? Na adrese www.mojedatovaschranka.cz/sds zadejte své IČO a zjistíte to.
Je možné „datovku“ zrušit?
Pokud jste OSVČ, bude pro vás od roku 2023 „datová schránka fyzické podnikající osoby“ povinná. Znepřístupnit ji proto nemůžete. Jediným způsobem, jak se datové schránky zbavit, tak bude ukončení podnikatelské činnosti.
Naopak obyčejnou „datovou schránku fyzické osoby“ – tedy datovou schránku, která není vázaná na IČO – můžete kdykoliv znepřístupnit přímo v nastavení své datové schránky.
Je používání datové schránky povinné?
Povinnost komunikovat elektronicky s držiteli datových schránek má až na výjimky pouze stát. Zjednodušeně platí, že pokud máte datovou schránku, musí ji stát pro komunikaci s vámi využívat. Naopak lidé a firmy mohou úřadům i nadále posílat dokumenty jakoukoliv formou. Jedinou výjimkou je finanční správa: s tou bude nově možné komunikovat pouze elektronicky (týká se to tedy třeba daňových přiznání).
Jak si zřídit datovou schránku pro podnikající fyzickou osobu?
Pokud nechcete čekat, až vám stát zřídí datovou schránku automaticky, můžete do konce roku 2022 o zřízení datové schránky požádat osobně na pobočce CzechPointu. Na jakémkoliv kontaktním místě (typicky na poště nebo obecním úřadě) podáte žádost o zřízení datové schránky a vyplníte jednoduchý formulář (nezapomeňte si doma občanský průkaz, budete ho potřebovat). Během pár hodin vám do e-mailu přijdou přístupové údaje k datové schránce.
Druhou možností je zřídit si datovku on-line prostřednictvím e-identity. Detailní informace včetně video návodu najdete na na webu Datových schránek.
Teprve s podnikáním začínáte?
Fakturoid vám usnadní komunikaci se státem. Vyexportuje za vás daňové přiznání, spočítá, jak vám vycházejí odvody, nebo automaticky (a průběžně) hlídá, jestli se vám vyplatí paušální daň.
První faktura do minutyJak se přihlásit do datové schránky?
Do datovky se můžete přihlásit prostřednictvím Identity občana (přečtěte si, jak si Identitu občana zřídit), nebo klasicky prostřednictvím jména a hesla. Jméno a heslo vám dorazí v obálce se žlutým pruhem (pokud vám datovku automaticky zřídí stát) nebo je dostanete na přepážce CzechPointu, na aktivaci poté máte 15 dnů.
Tipy pro práci s datovou schránkou
Pozor na fikci doručení
Fikce doručení znamená, že se písemnost považuje za doručenou desátým dnem ode dne, kdy byla zásilka připravena k vyzvednutí (na provozovně pošty), i když si adresát písemnost nevyzvedl. A podobná pravidla platí i u datové schránky – pokud vám přijde zpráva do datové schránky a vy ji do 10 následujících dnů neotevřete, považuje se zpráva desátým dnem za doručenou bez ohledu na to, jestli jste si ji fakticky přečetli.
Nastavte si e-mailové notifikace
Abyste žádnou zprávu v datovce nepřehlédli, nastavte si e-mailová upozornění na nově došlé zprávy. Přímo v datovce jděte do Nastavení, klikněte na položku Notifikace a dále pak na příkaz Notifikace e-mailem.
Staré zprávy se po 90 dnech mažou
Kapacita datové schránky (počet vložených datových zpráv a jejich velikost) není omezená. Pokud nepoužíváte službu Datový trezor, všechny doručené i odeslané zprávy se po 90 dnech automaticky smažou. Doporučujeme si proto všechny důležité zprávy ukládat k sobě do počítače nebo na disk (včetně času doručení). A máte-li rádi ve věcech pořádek, můžete si z datové schránky k jednotlivým zprávám stáhnout i doručenku.
Zadarmo můžete psát jen úřadům
Když si povolíte příjem Poštovních datových zpráv (PDZ), mohou vám do datové schránky zasílat písemnosti třeba i banky, pojišťovny, dodavatelé energií a podobně. Ale pozor – pokud budete naopak komerčním subjektům (například jiným podnikatelům) přes datovku psát vy, zaplatíte za každou takovou zprávu 5 korun. Poznáte to i podle toho, že se u adresáta před odesláním zprávy objeví symbol žlutého dolaru.
Bonus: Jak datovou schránku ovládat?
Nevyhovuje vám klasické rozhraní datových schránek? Nedivíme se. Je nepřehledné a uživatelsky víc než nepřívětivé. Naštěstí existuje řešení. Trn z paty mám mohou vytrhnout nejrůznější externí klienti pro práci s datovkou.
Jedním z těch nejpovedenějších je bezplatný produkt Datovka z dílny správce českých domén CZ.NIC. Ta má totiž hned několik výhod (z nichž většina klasickému státnímu rozhraní zoufale chybí):
- Připomíná klasického mailového klienta, a její používání je tak mnohem intuitivnější.
- Dokáže stáhnout a archivovat zprávy tak šikovně, že zůstávají dostupné i po 90 dnech od přečtení (na rozdíl od státního webového systému).
- Umí odeslat zprávu bez toho, že by zároveň stáhla seznam došlých zpráv a způsobila tak jejich doručení.
Související články v Almanachu

Nastartujte své podnikání s robotem
Vyřešíme za vás faktury, daně i komunikaci se státem.
Zjistit vícProhledat Almanach
Chcete nám něco říct? Napište nám přes povídátko vpravo dole nebo použijte…