Co jsou fixní a variabilní náklady? (+ příklady výpočtu)
Náklady k podnikání neodmyslitelně patří. Když znáte své náklady, můžete lépe ovlivnit ziskovost i stabilitu své firmy. Co vše k nákladům patří a jak si můžete náklady spočítat?
Náklady v podnikání
Náklady jsou jednou z nedílných součástí každého podnikání. Zjednodušeně řečeno, jde o finanční prostředky, které coby podnikatel musíte vynaložit na získání nebo výrobu svých produktů či služeb – jednat se tedy může například o platy zaměstnanců, nákup surovin, platby za energie, nájem, marketingové aktivity a další.
Z daňového hlediska se náklady dělí na skutečné a paušální (detailně jsme se o tom rozepsali například v našem velkém článku o daních z příjmů OSVČ). Dnes se ale na náklady podíváme trochu z jiného hlediska – totiž z hlediska ekonomického řízení samotné firmy. Zajímat nás tak budou především takzvané fixní a variabilní náklady.
Co jsou fixní náklady firmy?
Fixní náklady firmy (FC z anglického fixed costs) jsou náklady, které se nemění v závislosti na objemu produkce – jsou oddělitelné od vyrobeného zboží. Fixní náklady tedy obvykle máte i v momentě, kdy nic nevyrábíte nebo neposkytujete žádnou službu. Jsou charakteristické i tím, že je během krátké doby nemůžete měnit, protože souvisejí se zabezpečením chodu společnosti.
Příklady fixních nákladů
Do fixních nákladů firmy můžeme zahrnout například pronájem prostor, pojištění, investice do strojů, paušál za telefon a podobně.
Jak se dělí fixní náklady?
V ekonomické teorii se často setkáte s rozdělením fixních nákladů na celkové, průměrné a nevyužité fixní náklady. Jedná se pouze o teoretické rozdělení, v praxi se totiž fixní náklady dělit nedají, protože slouží k zabezpečení chodu firmy jako celku a zaplatit se zkrátka musí. Zajímavé ale pro vás mohou být v rámci strategického řízení vašeho podniku: ukazují, jak efektivně využíváte svou výrobní kapacitu (a jaká tedy může být ziskovost podniku a celkový výnos za dané období).
👉 Celkové fixní náklady
Celkové fixní náklady jsou součtem všech fixních nákladů podniku za určité období. Jde tedy o celkový objem fixních nákladů, které firma musí platit bez ohledu na svou výrobu.
👉 Průměrné fixní náklady
Průměrné fixní náklady klesají s rostoucím objemem výroby, čím více výrobků tedy firma vyrobí, tím nižší budou jejich průměrné fixní náklady. Vypočítají se vydělením celkových fixních nákladů počtem vyrobených kusů.
-
Příklad: Vyrábíte a prodáváte židle. Vaše celkové fixní náklady za měsíc jsou 20 000 Kč a měsíčně vyrobíte 200 židlí. Průměrné fixní náklady na jednu židli tedy jsou 100 Kč (20 000 Kč / 200 židlí).
👉 Nevyužité fixní náklady
Pokud naplno nevyužíváte svou výrobní kapacitu (pokud tedy například místo 200 kusů židlí vyrobíte v daném měsíci jen 100 kusů židlí), vzniknou vám takzvané nevyužité fixní náklady. Zaměstnance a provoz výrobních zařízení stále budete muset platit, i když v daném měsíci firma nevyužije celou svou kapacitu a výroba židlí je nižší.
Co jsou variabilní náklady firmy?
Variabilní náklady (VC z anglického variable costs) mají opačnou charakteristiku než fixní náklady. Jsou to náklady závislé na velikosti vaší produkce. Jednoduše řešeno: čím víc toho vyrobíte, tím větší budou i vaše variabilní náklady. A naopak – jestliže objem vaší produkce klesá, klesají také vaše variabilní náklady.
Příklady variabilních nákladů
Mezi variabilní náklady patří třeba pohonné hmoty, materiály, mzdy zaměstnanců, energie pro provoz strojů, provize apod.
Jak si spočítat náklady na podnikání? (příklad výpočtu)
Znát výši svých nákladů je klíčové pro úspěšné řízení a plánování podnikání. Budete-li mít dobře spočítané náklady, dokážete správně stanovit cenu svých výrobků nebo služeb, definovat si rozpočet nebo identifikovat oblasti, ve kterých můžete náklady snížit. A jak na to?
Spočítejte své fixní a variabilní náklady
Identifikujte své náklady na podnikání a rozdělte je na fixní a varibialní: U fixních nákladů to budou náklady, které se nemění bez ohledu na výrobu nebo prodej (například nájem). Variabilní náklady jsou ty náklady, které se mění v závislosti na množství výroby nebo prodeje (například materiál).
Výpočet fixních nákladů: Fixní náklady se vyjadřují jako celková částka. Celkový výpočet fixních nákladů získáte sečtením všech svých fixních nákladů.
Výpočet variabilních nákladů: Variabilní náklady se počítají jako náklady na jednotku výroby vynásobené počtem kusů.
-
Příklad: Vraťme se k našemu příkladu s výrobou židlí. Uvažujme, že máte tyto náklady:
- náklady na pronájem výrobních prostor - 15 000 Kč měsíčně,
- náklady na energie - 5 000 Kč měsíčně,
- náklady na materiál - 500 Kč za každou vyrobenou židli.
Fixní náklady vypočítáte jako: 15 000 Kč (pronájem prostor) + 5 000 Kč (energie) = 20 000 Kč
Variabilní náklady jsou spojeny s náklady na suroviny, takže vaše pokud za měsíc vyrobíte 50 židlí, variabilní náklady budou: 50 (počet vyrobených židlí) x 500 Kč (náklady na materiál) = 25 000 Kč
Spočítejte své celkové náklady
Celkové náklady (TC z anglického total costs) si můžete spočítat sečtením fixních a variabilních nákladů → TC = fixní náklady (FC) + variabilní náklady (VC).
-
Příklad: Pokud budeme vycházet z příkladu výše, vaše celkové náklady za měsíc budou:
20 000 Kč (fixní náklady) + 25 000 Kč (variabilní náklady) = 45 000 Kč.
Kam dál?
Své fixní a variabilní náklady už znáte? Přečtěte si, jak teď dobře stanovit cenu za své služby nebo zboží. Nebo se podívejte, jak náklady řešit z hlediska daní (a jak vám s tím dokáže pomoct Fakturoid).
Související články v Almanachu
Nastartujte své podnikání s robotem
Vyřešíme za vás faktury, daně i komunikaci se státem.
Zjistit vícProhledat Almanach
Nenašli jste? Napište nám email nebo využijte povídátko v pravém dolním rohu.