Finanční rezerva pro OSVČ – proč, kolik a jak?
Není otázkou, jestli finanční rezervu mít nebo nemít. Ale jak by měla být vysoká.
Co je vůbec finanční rezerva? Jsou to peníze navíc, které máte k dispozici ihned, ideálně na spořícím účtu. Nejsou nikde investované ani schované.
Mám mít finanční rezervu pro podnikání oddělenou od osobní rezervy?
Mít oddělený běžný osobní a podnikatelský účet je důležité. Na druhou stranu, u OSVČ jsou rodinné a pracovní finance velmi provázané. Platí to i u rezervy. Určité výdaje z rezervy se můžou týkat jak vašeho podnikání, tak osobního života – například nový telefon využijete k práci i pro soukromé účely. Zpočátku peníze klidně držte dohromady v rámci jednoho spořícího účtu a až se situace ustálí, můžete je rozdělit.
Výška finanční rezervy – máte 2 možnosti výpočtu
1) Násobek nevyhnutelných nákladů
Vaše měsíční výdaje máte už možná spočítané z minula. Které z nich jsou opravdu nevyhnutelné? Jídlo, poplatky, auto, hypotéka? Víte? Skvělé, teď to jednoduše vynásobně šesti. To je ideální výše vaší finanční rezervy.
Položka | Částka |
---|---|
Domácnost (jídlo, zálohy,...) | 12 000 Kč |
Hypotéka | 10 000 Kč |
Auto | 3 000 Kč |
Celkové nevyhnutelné náklady | 25 000 Kč |
Ideální rezerva | 150 000 Kč (25 000 Kč × 6) |
2) Absolutní zaokrouhlená částka
Jestli jsou vaše náklady každý měsíc trochu jiné, případně se vám nechce prozatím nic počítat, můžete si stanovit absolutní částku, která vám bude vyhovovat. Jste grafik s relativně stálými a spolehlivými klienty? Možná vám bude stačit 50 000 Kč. Je vaše řemeslo závislé na vybavení, které by se mohlo porouchat? 100 000 Kč a výše bude možná vaše cílová částka.
Rezervu budujte tak, aby vám to vyhovovalo
Obecná rada je dávat si stranou každý měsíc 10 % z vašeho příjmu. Takže při příjmu 50 000 měsíčně je to 60 000 ročně, a s tím už se dá pracovat.
Někdo to dělá tak trochu opačně – z příjmu si vezme každý měsíc nezbytně nutnou částku na svůj provoz (poplatky, domácnost, hypotéka, ale klidně i kavárny, knížky,...) a zbytek rovnou posílá na spořící účet.
Nejdůležitější ale je nastavit si systém a výši rezervy, který bude vyhovovat vám a taky mít přehled o svých příjmech a výdajích.
Jak souvisí pojistka s rezervou?
Co vám kromě rezervy může v nouzi pomoci, je pojištění. Například úrazové vám může pokrýt aspoň malou část toho, když zrovna nebudete moct pracovat. Za zamyšlení stojí i životní a penzijní pojištění. Co ještě pomůže, jsou různá preventivní opatření jako je zabezpečení domácnosti, dobré smlouvy od právníka, zdravý životní styl, nekupovat vždy ty nejlevnější věci apod.
Další krok: Využít peníze na maximum
Jakmile máte rezervu dostatečně vysokou, zbytek peněz můžete využít na materiální věci, ale můžou vám vykompenzovat i čas, který investujete do něčeho nového.
- Pořiďte nové věci – Není ideální čas si koupit notebook? Pronajmout kancelář? Investovat do nové ergonomické židle?
- Rozšiřte se – Zapracujte na získání vysněného klienta, přiberte výpomoc, vylaďte si web, zaměřte se na sebepropagaci a marketing.
- Vzdělávejte se – Zajděte si na kurz, rozšiřte své znalosti i mimo obor, nakupte knihy.
- Pomáhejte – Věnujte svůj čas a práci některé z neziskovek.
- Dovolte si dovolenou – Zkuste třeba 4 denní pracovní týden, digitální nomádství nebo prostě několik týdnů nepracujte vůbec.
Kam dál?
- 🇨🇿 Finanční plán - jak na něj? - Rezerva může být součástí vašeho komplexního finančního plánu.
- 🇨🇿 Jak pracovat s finanční rezervou? - Stručně a přehledně o rezervě ve videu od Michala Doubka.
- 🇨🇿 Finanční sebeřízení freelancerky - Kam spadá rezerva v rámci toků mezi podnikatelským, osobním a spořícím účtem? Okolo 6:45 se o tom ve videu zmiňuje Michala Janatová.
- 🇨🇿 Kalkulaka finanční rezervy
Související články v průvodci
Prohledat Almanach
Chcete nám něco říct? Napište nám přes povídátko vpravo dole nebo použijte…