Jak začít podnikat na volné noze?
Začít podnikat na volné noze, to jsou samá pozitiva, sociální jistoty a tisíc slonů (a drinčíků v kokosu kdesi na pláži v Thajsku) k tomu. Až na to, že vůbec 🙃 Přečtěte si, jak získat první zakázku, kolik si říct za hodinu práce a na co si při podnikání na volné noze dát největší pozor👇
Kdo je freelancer?
Freelancer je nezávislý profesionál, který pod vlastním jménem nabízí svou práci jiným. Právě ono „pod vlastním jménem“ (nebo pseudonymem) je v tomto případě klíčové – podnikání na volné noze je totiž vždy pevně spojeno s vaší osobní značkou (nebo brandem, chcete-li).
Freelancer své služby typicky nabízí několika klientům zároveň, nemá zaměstnance, a naopak je sám sobě vlastním account manažerem, markeťákem i účetním. Ve světě podnikání tak vždy funguje jako více či méně úspěšná one (wo)man show.
Jak se liší freelancer a OSVČ?
Mimochodem, v běžné komunikaci se pojem freelancer často zaměňuje s pojmem OSVČ. Tohle rovnítko ale nemusí platit vždy, a to ani z jedné strany. Protože zatímco pojem OSVČ označuje právní formu podnikání (tedy jak se na vás dívá stát), pojem „freelancer“ se mnohem víc vztahuje k tomu, jakým způsobem nabízíte své služby.
- Zkratka OSVČ se používá pro označení právní formy podnikání. Z pohledu zákona zahrnuje fyzické osoby, které podnikají na základě živnostenského oprávnění – tedy všechny živnostníky bez ohledu na další specifika jejich podnikání. OSVČ může být jak programátor, tak kadeřník nebo provozovatel lékárny.
- Freelanceři jsou oproti tomu ti, kdo pod vlastním jménem nabízejí svoje služby různým klientům. Jak na základě živnostenského oprávnění (v tom případě je freelancer zároveň i OSVČ), tak i na základě jiných smluvních vztahů: na základě práce na dohodu nebo třeba licenční smlouvy. Freelancerem může být jak autor na volné noze, tak konzultant nebo hudební skladatel.
Věděli jste, že...
... pojem freelancer poprvé použil pravděpodobně už skotský spisovatel Walter Scott ve svém románu Ivanhoe? Jeho neologismus „free-lancer“ označoval středověké žoldnéře, kteří se toulali po světě a za úplatu nabízeli své služby tomu, kdo zaplatil nejvíc.
Je práce na volné noze pro vás?
Práce na volné noze, to jsou hlavně duhy, jednorožci a fotogenické momentky z vaší oblíbené kavárny – tedy pokud byste v některém z možných světů chtěli věřit sociálním sítím. Realita ovšem bývá o něco komplikovanější než Instagram, a zřejmě se proto nelze divit, že i práce na volné noze skýtá četná úskalí a překážky. Jaké jsou tedy skutečné výhody a nevýhody práce na volné noze?
Jaké jsou výhody práce freelancera?
- Pracujete, kdy chcete. Coby freelancer jste svým vlastním pánem (či paní), a nikdo vás tak nebude nutit ke klasickému „od devíti do pěti“. Rádi spojujete práci s popůlnoční svačinkou? Na volné noze není problém – samozřejmě pokud při tom zvládáte dodržovat domluvené deadliny.
- Pracujete, odkud chcete. Přestože to není pravidlem (ano, byť je to k neuvěření, stále existují i tací klienti, kteří se se svými dodavateli rádi setkávají tváří v tvář), na volné noze obvykle můžete pracovat odkudkoliv. Třeba z gauče.
- Pracujete, za kolik chcete. Což je obvykle víc, než je oborový průměr. Ať už totiž svou cenu nadsadíte jakkoliv, pravděpodobně budete pro potenciální klienty stále o dost levnější než agentury – a o vysoutěženou částku se ve výsledku budete dělit (na rozdíl od svých kolegů z agentur) pouze sami se sebou.
- Nízké vstupní náklady. Jediné, co potřebujete, je notebook, mobil, internetové připojení a samozřejmě i relevantní znalosti, dobře vyvážený mix soft skills a ideálně i nějakou tu finanční rezervu na horší časy.
Jaké jsou nevýhody práce freelancera?
- Pracujete, kdy chcete 🥲 Výhoda pro jednoho může být zásadní překážkou pro druhého. Patříte k těm, kdo se nedokážou vzepnout k výkonům, necítí-li v zádech biče svých pánů? Pak máme špatnou zprávu – práce na volné noze zřejmě nebude pro vás (byť základům time managementu a organizace času se může naučit téměř každý).
- Dostáváte zaplaceno jen za to, co skutečně uděláte. Skolila vás rýmička, odjíždíte na měsíční trek po albánských horách nebo pomáháte sestřence zařizovat svatbu? Rozpracované projekty si nadělejte do zásoby, protože ve světě freelancingu placené dovolené, sick daye ani oficiální přesčasy neexistují – a to, co skutečně neodpracujete, to vám nikdo nezaplatí.
- Nejisté vyhlídky. S velkou svobodou přichází i velká nejistota – alespoň pokud jde o stabilitu a jistotu budoucích příjmů. Ukončení spolupráce ze dne na den, tvrdá konkurence nebo neproplacené faktury – i to je realita života freelancera.
Jak začít podnikat na volné noze?
Už víte, že práce na volné noze je tou pravou cestou pro vás? Zbývá maličkost – totiž skutečně začít 🙂 Mimochodem, ani do freelancingu nemusíte jít hned od začátku „all in“. Chcete-li si volnou nohu nejprve osahat (a zároveň ověřit, že váš připravený byznys plán bude fungovat), můžete začít na freelance zakázkách dělat třeba v souběhu se zaměstnáním, studiem nebo mateřskou či rodičovskou.
V čem začít podnikat na volné noze?
Podnikání na volné noze je pevně spojeno s vámi jako osobou, a vždy se tak bude točit kolem vašich konkrétních znalostí, dovedností, zkušeností a know-how. Mezi freelancery proto nejčastěji najdete zástupce kreativních profesí (jako jsou ilustrátoři, grafici, copywriteři nebo skladatelé), ale i ty, kdo mají hlubokou znalost v konkrétním oboru (programátoři, kodéři, překladatelé, tlumočníci nebo lektoři).
Tip: Chcete začít podnikat na volné noze? Nepodceňte přípravu a udělejte si alespoň rámcový byznys plán. Zaměřte se na to, zda je o vaše služby na trhu zájem, jak velká je konkurence a co bude tím hlavním důvodem, proč by si potenciální klienti měli ke spolupráci vybrat právě vás.
Jak získat první zakázku jako freelancer?
Ve světě freelancingu obyčejné obepisování inzerátů nestačí (i když někdy i z těchto vod mohou vzejít zajímavé zakázky). To, v čem se práce na volné noze nejvíc liší od „běžného“ podnikání nebo zaměstnání, jste totiž vy sami. Jednoduše: nikde jinde není vaše práce (včetně získávání zakázek) tolik spojena s vaším osobní značkou – respektive s vaším dobrým jménem.
Chcete-li dobré zakázky, musíte si nejprve vybudovat dobré jméno.
A jak na budování dobrého jména ve světě freelancingu (aby pro vás bylo získávání zakázek o dost jednodušší)? Tady je pár tipů, jak na to 👇
- Strčte nohu do dveří. Aktivně oslovujte své oblíbené firmy (nebo třeba neziskovky) a nabízejte své služby. Nebojte se přiznat, že teprve začínáte – firma bude vědět, do čeho s vámi jde, a i když v tuto chvíli nemůžete očekávat stejnou finanční odměnu jako ostřílený freelancerský matador, na oplátku dostanete minimálně pozitivní referenci, kterou zužitkujete při dalším hledání (tentokrát už lépe finančně ohodnocených) zakázek. O reference si nezapomeňte aktivně (ale slušně) žádat.
- Nepodceňujte malé zakázky. Organizujte si práci tak, aby na vás byl spoleh, protože i malá zakázka za pár korun pro vás v budoucnu může znamenat nabídku další spolupráce nebo doporučení jinému klientovi. Ke každé přijaté zakázce proto přistupujte jako k top prioritě. A pokud k ní tak přistupovat nechcete, raději ji ani nepřijímejte – tedy pokud nechcete riskovat své dobré jméno (které, jak víme, je ve světě freelancingu vším).
- Sdílejte, co umíte. Založte si blog, YouTube kanál, natáčejte na TikTok, streamujte svou práci. Vaši budoucí klienti budou vědět, do čeho s vámi jdou, a navíc se představíte i v kruzích, mezi které byste se jinak jinak nedostali. Koneckonců víte, jak se říká, že dobrý produkt reklamu nepotřebuje? Tak ve světě freelancingu to tak rozhodně nefunguje 🙂
- Vytvořte si online vizitku, která bude vidět. Ať už půjde o profil v některém z webových katalogů sdružujících nezávislé profesionály, LinkedIn, nebo třeba vlastní web. Fajn bývá i kombinace obojího: na vlastní web můžete sdílet svou práci a reference, díky online katalogu a LinkedInu se zase lépe dostanete k potenciálním klientům.
- Bonusový tip pro extroverty 🙂 Dejte o sobě vědět i jinak než prací. Buďte aktivní na oborových fórech a facebookových skupinách, choďte na konference a získávejte kontakty. Dávejte ale pozor na to, jak s ostatními komunikujete: protože i vaše mimopracovní komunikace je součástí vaší osobní značky. Buďte slušní a jednejte s ostatními s respektem.
Kolik si vydělá freelancer?
Tahle odpověď vás zřejmě nepotěší. Zní totiž: to záleží. Běžná sazba freelancera se může pohybovat od nižších stokorun až po tisíce korun za hodinu. Záleží na mnoha faktorech a roli v tom, kolik za svou práci dostanete, jich hraje hned několik.
- Vaše zkušenosti. Jinou sazbu si pravděpodobně řeknete v začátcích svého podnikání a jinou po 10leté praxi v oboru, s prokazatelnými referencemi a spokojenými klienty.
- Druh klienta. Jinak budete o ceně vyjednávat s drobným živnostníkem, jinak s agenturou a úplně jinak s velkým korporátem, kterému dodáváte kompletní řešení konkrétního problému. Což souvisí i s dalším bodem, což je...
- ... typ zakázky. Jasně, hodinová sazba je dnes „freelancerský standard“. Ne vždy je ale naceňování prostřednictvím klasické hodinovky dobrý nápad – například když samostatně pracujete na velkém projektu od A do Z a projektové nacenění v tom případě může dávat větší smysl. Což se samozřejmě projeví i v přepočtu na vaši „hodinovku“, jak jsme podrobně rozepsali v článku o nejčastějších chybách v cenotvorbě.
- Váš obor a situace na trhu. Zjednodušeně platí: čím vzácnější je vaše expertíza, tím vyšší hodinovku zřejmě budete mít (samozřejmě v případě, že je po vaší vzácné expertíze na trhu poptávka). Mimochodem, zvýšit hodnotu na trhu práce vám pomůže i rozšiřování vašeho záběru a učení se novým věcem.
- A v neposlední řadě i vaše sebevědomí. Čím vyšší, tím spíš si dovolíte říct o lepší odměnu. V čemž vám samozřejmě fandíme, nezapomeňte ale na to, že s vyšší hodinovkou přichází i vyšší zodpovědnost za výsledek a váš klient si zaslouží dostat odpovídající protihodnotu.
Jak spočítat hodinovou sazbu freelancera?
Pojďme ale být o něco konkrétnější. Jdete-li cestou klasické hodinovky, vždy byste si měli předem spočítat, jak vysoká by měla být, aby se vám podnikání na volné noze vůbec vyplatilo. A co všechno do svých úvah zahrnout?
Kromě nákladů (nejen na práci, ale i těch životních) vám hodinovka musí vydělat i na finanční rezervu pro případ výpadku příjmů. Uvědomte si i to, kolik vlastně můžete a chcete odpracovat hodin týdně a poté do svých úvah poté nezapomeňte započítat i váš výsledný zisk (tedy s jakou „marží“ chcete pracovat).
👉 Výpočet hodinové sazby freelancera včetně konkrétních čísel jsme pro vás přehledně popsali v článku, jak na cenotvorbu. Kromě detailního výpočtu hodinovky v něm najdete i další užitečné tipy (nejen) do začátků, včetně osvědčených strategií, jak si za práci vyjednat vyšší cenu, než mají ostatní.
Freelancer z pohledu zákona. Jaké máte povinnosti?
Český zákon pojem „freelancer“ nezná, přesto se i na volné noze budete muset řídit pravidly, která typicky upravují nejen začátky vašeho podnikání, ale třeba i takové příjemné detaily, jako jsou daně a povinné pojištění.
Když jste OSVČ na volné noze
Coby freelancer budete typicky působit jako OSVČ neboli klasický živnostník – mimo jiné i proto, že většina potenciálních klientů dnes vysloveně vyžaduje, aby jejich dodavatelé měli IČO, a mohli tak fakturovat.
Co si pohlídat?
- Abyste mohli začít fakturovat, potřebujete živnostenské oprávnění. To si můžete jednoduše zařídit třeba online – podívejte se na návod, jak založit živnost.
- Coby živnostník máte povinnost platit odvody – daně a sociální a zdravotní pojištění. Jak na to, se dočtete v rubrice Daně našeho podnikatelského almanachu. Nebo mrkněte na tuhle „TL;DR verzi“ 🙂
- Podnikáte při zaměstnání, rodičovské či mateřské nebo během studia? Je možné, že podnikání je vaší vedlejší činností, což ovlivní (v dobrém, nebojte) i výši vašich povinných odvodů.
Když jste autor/ka na volné noze
Živíte-li se tvorbou obsahu (psaním článků, natáčením videí a podobně), nemusíte si nutně zakládat IČO, abyste mohli dostávat odměnu. Místo fakturace můžete za své služby inkasovat ve formě autorských honorářů (na základě autorského zákona).
Co si pohlídat?
- Klient s vámi pravděpodobně bude chtít sepsat takzvanou licenční smlouvu. V té si společně vyspecifikujete, kdo je z pohledu zákona autorem díla (pravděpodobně vy) a kdo má nárok k užití díla (pravděpodobně jak vy, tak váš klient).
- Pokud váš autorský honorář od jednoho klienta nepřesáhne 10 000 Kč měsíčně, nemusíte nic řešit: váš klient z honoráře odvede 15% srážkovou daň a pošle vám už náležitě poníženou částku. V tomto případě nepodáváte daňové přiznání ani přehledy pro ČSSZ a pojišťovnu.
- Pokud váš autorský honorář od jednoho klienta přesáhne 10 000 Kč měsíčně, dostanete honorář vyplacený v plné výši. Zároveň se ale stáváte OSVČ se vším, co k tomu patří (kromě registrace na živnostenském úřadě): musíte se registrovat na ČSSZ a u zdravotní pojišťovny jako osoba samostatně výdělečně činná a máte povinnost podávat daňové přiznání i přehledy (plus případně doplatit pojistné a daně). Mimochodem, v daňovém přiznání se příjmy už zdaněné 15% srážkovou daní neuvádějí.
Když jste dohodář/ka na volné noze
Nechcete řešit IČO? Fungovat jako freelancer můžete i na dohodu (byť, ruku na srdce, tomu zřejmě většina potenciálních klientů nakloněná nebude – obzvlášť po legislativních úpravách dohod z roku 2023). Pokud i přesto chcete jít touhle cestou, zajímat vás bude náš návod, jak pracovat na dohodu (včetně povinných odvodů a dalších náležitostí).
Jak být úspěšný jako freelancer?
Získáním první zakázky vaše freelancerská anabáze rozhodně nekončí. Naopak: abyste byli na volné noze skutečně úspěšní, meli byste si pohlídat hned několik věcí.
Jak si organizovat práci jako freelancer?
Svoboda, kterou práce na volné noze přináší, nemusí být vždy výhoda. Dřív nebo později totiž narazíte minimálně na jeden ze dvou častých problémů:
- Coby freelancer jste sami sobě svým markeťákem, účetním i accounťákem, a snadno se tak dostanete do situace, kdy si uvědomíte, že na „skutečnou“ práci už vám čas ani energie vlastně nezbývá.
- Můžete pracovat kdekoliv a kdykoliv – což v nejhorším možném scénáři může znamenat i „nikde a nikdy“. Úspěšný freelancer zkrátka musí mít disciplínu (nebo nástroje, jak se k disciplíně donutit), protože pokud ji nemá, doplatí na to nejprve jeho klienti a poté samozřejmě i on.
👉 Tip: Podívejte se na náš jednoduchý návod, jak na time-management. Včetně užitečných nástrojů, které vám s organizací času a disciplínou pomůžou.
Jak budovat osobní značku?
Nečekejte, až klienti přijdou za vámi (protože sami většinou nepřijdou). Místo toho aktivně ukazujte, na čem zrovna děláte, komunikujte s ostatními třeba na LinkedIn nebo v oborových skupinách, natáčejte na YouTube nebo na TikTok, vylaďte si svoje online portfolio a setkávejte se s kolegy i klienty na oborových konferencích a akcích.
👉 Tip: Podívejte se, které „měkké dovednosti“ by měl mít každý freelancer, aby jeho osobní značka netrpěla ani v běžné, mezilidské komunikaci.
Užitečné nástroje pro freelancery
Ani coby freelancer-sólista nemusíte být na všechno sami. Podívejte se na náš přehled užitečných nástrojů pro podnikatele, z nichž mnohé využijete i jako freelancer. Ať se vám na volné noze daří ❤️
Související články v Almanachu
- Jak si správně nastavit ceny jako OSVČ? + výpočet hodinovky
- Networking (nejen) pro podnikatele. Které akce neminout?
- Nejlepší knihy o podnikání a pro podnikatele
Další zajímavé články a zdroje pro freelancery
Nastartujte své podnikání s robotem
Vyřešíme za vás faktury, daně i komunikaci se státem.
Zjistit vícProhledat Almanach
Nenašli jste? Napište nám email nebo využijte povídátko v pravém dolním rohu.