Základní kapitál aneb Kolik peněz potřebujete na začátek podnikání?
Počáteční, provozní i skryté náklady tvoří váš kapitál. Jak ho vypočítat a kde peníze získat?
Situace bude u různých OSVČ samozřejmě jiná. Pokud jste třeba grafik na volné noze, budete potřebovat nižší kapitál než napříkladu kadeřnice, která pracuje sama na sebe.
Počáteční a provozní náklady znáte?
Zavřete oči a představte si svou budoucí provozovnu nebo kancelář. Teď si vše sepište, dohledejte ceny a máte základní částku – tedy počáteční náklady.
Druhou částí kapitálu jsou provozní náklady – vaše podnikání zřejmě nebude první měsíce tolik vydělávat. Kolik dáte za pronájem? Kolik měsíčně utratíte? Co když onemocníte? Počítejte i s tímto.
Tak trochu skryté náklady pro OSVČ – co vás možná nenapadlo?
- Poplatky úřadu – založení živnostenského listu stojí 1000 Kč.
- Internetová doména – do budoucna se bude hodit, zaregistrujte si ji co nejdřív. Cena se pohybuje okolo 200 Kč za doménu na rok.
- Fakturační systém – usnadní vám fakturaci, do 5 odběratelů jej máte zdarma, poté už od 159 Kč/měsíc (bez DPH).
- Aplikace – některé vám s podnikáním a financemi opravdu pomohou a vyplatí se i jejich placená verze za pár desítek Kč/měsíc.
- Úložiště a záloha – při větším objemu si připlatíte. Částky se pohybují okolo 60–70 Kč/měsíc.
Počítejte i s kapitálem času
Buď jste OSVČ ještě při zaměstnání, takže máte plat, ale na práci a různá zařizování vám zbyde čas pouze po večerech. Nebo už jste bez práce, takže času máte více, ale tlačí vás, protože nevyděláváte. I to je dobré do kalkulace nějakým způsobem započítat. A to hlavně když máte rodinu, hypotéku a tak podobně. Pomůže vám i dobře nastavená finanční rezerva.
Jak peníze získat – je lepší rezerva, nebo banka?
1) Vlastní zdroje
Tady je obrovská výhoda, že budete svobodnější, bez dluhu a bez pravidelných měsíčních splátek. S penězi si navíc můžete dělat opravdu, co chcete. Na druhou stranu vaše finanční možnosti budou zřejmě omezenější, protože investovat veškerou vaši rezervu do podnikání určitě není moudré.
2) Podnikatelská půjčka
Peníze z banky vaše podnikání opravdu nakopnou, protože si můžete půjčit větší částku. Samozřejmě ji pak musíte pravidelně splácet (můžete čerpat z vlastní finanční rezervy). Další věc, kterou někdo vidí jako výhodu, někdo jako nevýhodu, je že podmínky půjčení a splácení jsou předem dané. Co k půjčce potřebujete?
- Potvrzení o bezdlužnosti
- Čistý trestní rejstřík
- Ručitele nebo zajištění – banky můžou požadovat zajištění nemovitostí nebo závazek bonitního ručitele.
- Podnikatelský záměr a finanční rozvaha – musíte znát nejen předmět podnikání, ale taky výši počátečních nákladů, předem zmapovaný trh podnikání a podrobný plán opřený o fakta a čísla.
- A další.
Velmi často se tyhle dva zdroje peněz kombinují a ještě je tu možnost crowdfundingu nebo investora.
Kam dál?
- 🇨🇿 Rozhovor ohledně základního kapitálu – Odborníci z oblasti byznysu sdílí svůj pohled na výši základního kapitálu nutného pro založení firmy.
- 🇨🇿 Základy finančního řízení podniku - Romana Čižinská - Kniha plná příkladů z běžného podnikatelského života zaměřená na české prostředí.
- 🇨🇿 Teorie a praxe firemních financí - Allen Franklin, Stewart C. Myers & Richard A. Brealey - Vlajková loď mezi ekonomickou literaturou o tom, jak použít finanční teorii k řešení praktických problémů.
- 🇨🇿 Jiný pohled na začátek podnikání od Jana Řezáče – Prozrazuje, co by si přál vědět předtím, než si založil svou firmu.
- 🇨🇿 Jak firmu založit a mít vše právně správně – Podrobný článek na Forbes vás provede procesem krok za krokem.
- 🇨🇿 O finančním řízení a získávání kapitálu s Michalem Doubkem – Ve videu se dozvíte, jak financovat své podnikání a jakých nejčastějších chyb se můžete dopustit.
Související články v průvodci
Prohledat Almanach
Chcete nám něco říct? Napište nám přes povídátko vpravo dole nebo použijte…